KРСТАРЕЊЕ: 22.10-02.11.2023

ИСТАНБУЛ – АТИНА – ПАЛЕРМО – РИМ – ЏЕНОВА – ЕФЕС – КУШАДАСИ – ИСТАНБУЛ 11 НОЌЕВАЊА MSC Poesia Убавата морска шир ја чека MSC Poesia. Бродот кој е спој од традиционален и иновативативен дизајн. Крузерот кој се грижи за Вашето здравје, располага со комплетно опремена теретана, спа центар со разновидни третмани, турска бања и […]

4th October, 2023

ИСТАНБУЛ – АТИНА – ПАЛЕРМО – РИМ – ЏЕНОВА – ЕФЕС – КУШАДАСИ – ИСТАНБУЛ

11 НОЌЕВАЊА

MSC Poesia

Убавата морска шир ја чека MSC Poesia. Бродот кој е спој од традиционален и иновативативен дизајн. Крузерот кој се грижи за Вашето здравје, располага со комплетно опремена теретана, спа центар со разновидни третмани, турска бања и широк спектар на базени. Детското катче е составено со  тематски уредена игралница со диносауруси. Располага и со 8 барови и салони, како што е The Hitchcock Lounge Cigar Room, каде што следи незаборавна забава за возрасните. Дискотеката и театарот ќе ви овозможат да уживате во музиката до зори. Различни луксузни продавници, како Lo Smeraldo Jewelry и L’Angolo dei Poeti, нудат сувенири за сечиј буџет. Без разлика кој сте и од кај доаѓате, со сигурност ќе уживате во светот на удобноста на MSC Poesia.

1 ДЕН Недела 22.10.2023

Скопје – Истанбул

Качување на крузер

2 ДЕН Понеделник, 23 октомври Истанбул, Турција – враќање 01:00 часот

Патувањата од Истанбул се одвиваат од пролет до есен.

Истанбул, Турција е еден од најинтересните градови во светот. Патниците на крстарењето добиваат впечатлив поглед на хоризонтот прободен со минаре додека бродот се повлекува во пристаништето. Богатствата се изобилни овде; посетителите се восхитуваат на големиот архитектонски триумф на Сината џамија, славните фрески и мозаици на црквата Хора и неверојатната Капали чаршија.

3 ДЕН Вторник, 24 октомври Атина (Пиреја), Грција пристигнување 08:00 часот враќање 18:00 часот

Пиреја служи како основно пристаниште на Атина. Атракции тука вклучуваат археолошки и поморски музеи, квартот Кастела на врвот на ридот, рестораните за морска храна во Микролимано и остатоците од Пирејскиот ѕид. Откако ќе го направите патувањето од 6 милји до главниот град на Грција, упатете се кон Акропол, карпестата формација од 7 хектари која е дом на Пропилеја, Ерехтеум, Партенон и Храмот на Атина Нике. Во близина, Музејот на Акропол има изложби посветени на овие споменици и нуди поглед на градот. Екскурзии со водич може да го посетат Храмот на Олимпискиот Зевс; Театарот на Дионис, веројатно најстариот театар во светот; и стадионот Панатинаик, место на првата модерна Олимпијада. Атракција е и промената на стража која се случува на секој саат кај споменикот на Непознатиот Војник. Турите со храна мамат со атински деликатеси како маслинки, фета сирење и баклава.

 4 ДЕН Среда, 25 октомври На море

Можност за уживање на понудата и содржините на бродот.

5 ДЕН Четврток, 26 октомври Палермо, Сицилија, Италија пристигнување 08:00 часот  враќање 16:00 часот

Сончевиот Палермо е главен град и историски центар на Сицилија. Разгледувањето е со посетување на црквите од 12 век, како што е Палатинската капела, која е спој на европски, сицилијански, византиски и арапски влијанија, како и катакомбите на Капуцин, средновековните градски плоштади и низа палати. Уличните продавачи продаваат сицилијански кукли и пазарите на отворено се полни со свежа риба, овошје и зеленчук, заедно со улични јадења, како што се наут и крокети од компири. Други екскурзии се одвиваат во живописниот град Монреале, познат по своите убави мозаици и Норманската катедрала; Зингаро, првиот природен резерват на Сицилија; и приморското одморалиште село Чефалу.

6 ДЕН Петок, 27 октомври Рим (Civitavecchia), Италија  пристигнување 9:00 часот враќање 18:00 часот

На италијанскиот брег на Лацио, тврдина од 16 век ги пречекува крстосувачите во Чивитавекија, главното пристаниште во Рим. Ова прекрасно медитеранско село е 50 милји северозападно од главниот град. Влијанието на Рим врз уметноста, интелектот, политиката и религијата многу помогнало да се развие западниот свет, а многу од неговото минато сè уште може да се види денес. Дестинации што не можете да ги пропуштите ја вклучуваат Сикстинската капела во Ватикан, со фрески насликани од Микеланџело; урнатините на римскиот форум, дом на импресивни храмови од античката метропола; и Колосеумот, изграден во 80 година од нашата ера како амфитеатар за борби на гладијатори и воени игри. Додека шетате по калдрмата со парче автентична пица или шишарка кремасто џелато, позирајте на Шпанските скали и фрлете паричка во Фонтаната Треви за да се осигурате дека ќе се вратите во вечниот град. Кулинарски тури се впуштаат во лозја и насади за голтки вино и маслиново масло.

7 ДЕН Сабота, 28 октомври Џенова, Италија пристигнувањее 08:00 часот враќање 17:00 часот

Џенова, родното место на Кристофер Колумбо, имала значајна улога во европската ера на истражување. Повеќето тури го посетуваат домот каде што е роден навигаторот, заедно со знаменитости како катедралата Сан Лоренцо. Талкајте по средновековните улички на историскиот центар, восхитувајте се на фреските и таписериите во Палацо дел Принчипе и восхитувајте се на архитектонските ремек-дела долж Виа Гарибалди и Палацо деи Роли

8 ДЕН Недела, 29 октомври на море

Можност за уживање на понудата и содржините на бродот.

9 ДЕН Понеделник, 30 октомври На море

Можност за уживање на понудата и содржините на бродот.

10 ДЕН Вторник, 31 октомври Ефес / Кушадаси, Турција пристигнување 9:00 часот враќање 19:00 часот

Ефес бил главен град на Мала Азија за време на Римската империја, а сега е еден од најимпресивните и најдобро обновените археолошки локалитети во светот. Прошетајте по улиците поплочени со мермер и видете ги спектакуларните урнатини на храмот на Адријан, библиотеката на Целзус, куќата во која Богородица ги поминала своите последни денови и амфитеатарот каде некогаш проповедал свети Павле. Кушадаси е турско одморалиште познато по своето големо пристаниште и долги плажи, но е познато и по античките богатства кои се наоѓаат на само неколку минути: Милет и неговиот грчко-римски театар и храмот на Атина, Дидима и неговиот храм на Аполон и најславните од сите, мермерниот град Ефес.

11 ДЕН Среда, 1 ноември на море

Можност за уживање на понудата и содржините на бродот.

12 ДЕН  Четврток, 2 ноември Истанбул, Турција пристигнување 07:00 часот

Слободно време за последна прошетка во Итанбул.

Истанбул – Скопје 02.11.2023

Во цената на аранжманот Е вклучено:

Авио превоз Скопје – Истанбул и Истанбул – Скопје

Трансфер Пристаниште–??

Сместување во внатрешни кабини на база ALL INCLUSIVE–??

Неограничена консумација на алкохолни и безалкохолни пијалаци–??

Пристанишни такси–??

Забави, анимации и други услуги на бродот–??

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:

✓ Бакшиш (tips) за персоналот

Патничко – здраствено осигурување со вклучено Ковид

Влезниците при посета на културно-историските споменици и рекреативни атракции

Услуги во салоните за убавини и спа центар

Интернет

Медицински услуги

Дополнителни екскурзии во местата на посета организирани од страна на бродот

Пијалоци вклучени во понудата

Газирана и негазирана вода

Газирен сок: Кока Кола, Спрајт…

Ice Tea, Сок (свежо исцеден сок од портокал се нуди со додадена цена)

Неалкохолни коктели: широк спектар на безалкохолни коктели

Кафе: Кул и егзотични кафиња, вклучително и Еспресо Фреддо, Капучино Фредо, Фрепе, и аис кафе

Топли пијалаци: широк спектар на популарни безалкохолни кафиња (еспресо, капучино, филтер, лате,

грчко/турско кафе), топло чоколадо и чај (различни вкусови)

Грчки вкусови: Разновидни грчки пијалаци

Жестоки Пијалоци

Виски: Џони Вокер, Ред Леибол, Џим Бим, Ј&Б

Џин: Бифитер и Гордонс

Рум: Бакарди и Хавана клуб 3 години

Водка: Смирноф и Столичнаја

Текила: Хозе Куерво Бело

Мартини катче

Грчки вкусови: Егејски коктели и ексклузив Мартини

Меѓународни Коктели: Caipirinha, Блади Мери, Мај Таи

Пиво и Вино

Пиво: Пиво наточење и неалкохоно пиво (Draught Beer & Non-Alcoholic beer)

Вино: Бело/Црвен/Розе

Автентични грчки ликери

Порто

Шери и аперитви: Сандеманс

Campari, Пастис, Разновидни бренди, коњаци и шотс (кратки).

Сподели:

Слични понуди

Instagram