Божиќен Маркет во Драма и Солун

Нова приказна која ќе ве понесе  во преубава бајка и магија во светот! Солун е град кој важи за еден од најубавите во цела Грција,. Еден од најозборуваните градови во далечната историја кој во 20-тите години од минатиот век е целосно обновен. Голем број на улици, паркови, трговски центри, стари автентични куќи, сето ова прави […]

5th November, 2021

Нова приказна која ќе ве понесе  во преубава бајка и магија во светот!

Солун е град кој важи за еден од најубавите во цела Грција,. Еден од најозборуваните градови во далечната историја кој во 20-тите години од минатиот век е целосно обновен. Голем број на улици, паркови, трговски центри, стари автентични куќи, сето ова прави Солун да е рамо до рамо со најпознатите светски метрополи. Минатото и сегашноста се судираат во градските таверни, ресторани, луксузни барови и клубови.

Централните плоштади се Платиа Аристотел, кој се протега до морето, обезбедувајќи извонреден поглед на планината Олимп (домот на античките богови), што може да се види кога е апсолутно јасно, и Плата Елефтеријас.. Кога сте во Солун, не пропуштајте да ги посетите овие два плоштади, што е практично невозможно, полни со кафулиња, ресторани и радосни луѓе, а од таму се протегаат двете најголеми трговски улици, Егнација и Цимиски.

1 ДЕН Состанок на групата во 04:15h. Поаѓање во 04:30h, од Дрводекор (спроти Holiday Inn). Се патува преку граничен премин Богородица. Пристигнување во Солун во утринските часови околу 10:00h по локално време. Слободно време за шопинг во и ONE SALONICA OUTLET центар, по кој се упатуваме на прошетка и шопинг низ центарот на Солун.

Во 15:00h локално време поаѓање од центарот на Солун кон Икеа, слободно време за шопинг во Икеа и во Космос.
Во 19:00h локално време поаѓање кон Переа. Сместување во Хотел. Слободно време. Ноќевање.

2ДЕН. ПЕРЕА. Појадок. После појадокот слободно време за разглед на областа Переа и местото Неа Епиватес.Переа е област  кој се состои од спојување на трите града Переа, Неа Епиватес и Агиа Триада. Важи за исклучително чисто, многу добро уредено, организирано и пријатно место исполнето со многу кафичи, ресторани.
По прошетката  се упатуваме  во LIDL.


Thessaloniki, Greece – December 8, 2019: Aerial view of Christmas Village in the center of Thessaloniki in evening. long exposure

По кратка пауза односно време за шопинг во LIDL се упатуваме кон градот  Драма односно во посета на Christmas Market или Божиќен Маркет во кој Ќе доживеете еден најбајковит и најсладок Божиќен маркет во волшебниот Божиќен Парк. Тука вашите најмили можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да цртаат, , да видат како се прави чоколадо, да се фотографираат со џуџињата , да ги вкусат традиционалните колачиња и да го доживеете во вистинска смисла на зборот Новогодишното и божиќното расположение испонлето со многу концерти, музика, претстави, пијалоци, сувенири итд  . Околу 19:00 заминување во Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ТЕРМИН: 11.12 – 12.12 ( Декември )         ПРОМО Цена 69 еур      Редовна  Цена: 85еур 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:                                                                                       ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:                                                                             

– Превоз на дадена релација  

– Ноќевање во Переа                                                                                               – Патничко осигурување

– Посета на центарот на Солун                                                                             –  Индивидуални трошоци

– Посета на Cosmos и IKEA                                                                                     

– Посета на Лидл                                                                                                      

– Посета на Драма и Божиќен Маркет 

– Туристички придружник на патувањето

НАПОМЕНА:

– За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 15 патници.

– Согласно новите мерки за влез во Грција, сите патниците мора да поседуваат некој од следните документи: сертификат за извршена вакцинација, негативен ПЦР тест или негативен рапид антигенски тест

– Деца до 12-годишна возраст нема потреба да имаат негативен тест, а постари од 12 години треба да поседуваат брз или PCR тест..  

– За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Ноа Турс

Сподели:

Слични понуди

Instagram