8-ми Март во Истанбул зголеми

8-ми Март во Истанбул

Ново

8-ми Март во Истанбул за 90€

Повеќе детали

Повеќе информации

1 ден (06.03 - среда) Поаѓање од градовите: Скопје во 16:00 часот (Хотел Вип наспроти Саем) Велес во 17:45 часот, Кавадарци во 18:30 часот, Неготино во 18:45 часот. Се патува преку граничен премин Богородица, ноќно патување со попатни паузи.

2 ден (07.03 – четврток) Пристигнување во предпладневните часови , сместување во хотел https://www.hotelbuyuksahinler.com.tr/. Хотелот се наоѓа во областа Лалели, по сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки), Сината Џамија (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија ( најпрво црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за денес да биде музеј и една од најпосетуваните атракции во Истанбул), Палатата Топ Капи – (музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално представува град во град). Слободни активности.можност за шопинг во Капали Чаршија и слободни активности. Ноќевање.

3 ден (08.03 - петок) После појадокот со локален водич панорамски разглед на градот, незаборавно крстарење по Босфорот, факултативен разглед на прекрасната палата Долма Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање) Факултативна посета на Miniaturk (овде може да ја видиме Турција во мало најпознатите градби во минијатурно издание прекрасно место за добри фотографии. Слободни активности. Факултативна вечера со 3 часовно ноќно крстарење со музичка програма, јадење и неограничено безалкохолно пиење - со ориентални танци. Ноќевање.

4 ден (09.03 - сабота) Појадок и одјавување од хотелот. За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5 ден (10.03 - недела) Пристигнување во утринските часови.

Цена на аранжманот - 5.580 ден

Цената вклучува:
- превоз на наведената релација со високо туристички автобус
- панорамски разглед на Истанбул со локален водич
- 2 ноќевања со појадок во 4* https://www.hotelbuyuksahinler.com.tr/ во Истанбул
- посета на Хиподромот
- посета на Сината Џамија
- професионален туристички придружник
- организација и реализација на патувањето

Цената не вклучува:
- традиционална турска вечера - 35€
- крстарење со брод по Босфор - 20€
- посета на Долма Бахче Сарај(превоз | влезница | локален водич) – 25€
- посета на Аја Софија (влезница, аудио сет (слушалки), локален водич) - 15€
- посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) - 15€
- посета на Miniaturk (влезница,превоз, локален водич) - 10€
- посета на Аквариумот Turkuazoo превоз | влезница) - 20€
- здравствено патничко осигурување (задолжително) - 200мкд

Напомена:
- За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници
- Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред поаѓање
- Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите
- Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата

* НАПОМЕНА: ПАСОШОТ ТРЕБА ДА ИМААТ ВАЖНОСТ МИНИМУМ 3 МЕСЕЦИ ОД ЗАВРШУВАЊЕ НА ПАТУВАЊЕТО !!!
* Уплатата е исклучиво во денари