,,Незаборавно патување низ градовите како од бајките”

1 ден (06.12 - петок)

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn (поранешен Дрводекор) во 18:00 часот. Поаѓање во 18:30 часот. Се патува преку граничен премин Табановце кон Србија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

ostrog news1

Манастирот Свети Василиј Острошки датира од 17 век и е сместен во карпест крај во Црна Гора, помеѓу Никшиќ и Подгорица.  Ова свето место во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во христијанскиот свет

sofoja8dekemvri„Градот кој расте, а не старее                             

Софија е динамичен град кој постојано се развива во  голема метропола. Градот има модерен, младешки изглед со богат културен живот. Во него се расфрлени цркви со златни куполи, отомански џамии, прекрасни музеи и споменици кои даваат еклектичен, егзотичен впечаток. Хотел Хилтон 5* со сигурност ке ги разгали вашите сетила.

belgrad8dekemvri

 

Белград е на листата на светски градови по разновидноста и понудите за ноќен живот и забава. Има прекрасни  ресторани, барови и ноќни клубови како и добро познатите сплавови на реките Дунав и Сава, ентузијастичкото домашно население  придонесува за пријатна атмосфера и добра забава.